کلاس سلفژ و آهنگسازی در کرج

سُلفِژ در موسیقی، تکنیکی آموزشی برای آموزش نواک و آوازخوانی است. در آن هر نُتِ میزان با سیلاب خاصی که سیلابُ سُلفژ  نامیده می‌شود، خوانده می‌شوند. هفت سیلاب که عملاً استفاده می‌شوند عبارت‌اند از: دو، رِ، می، فا، سُل، لا، سی

یکی از درس های مهم در دانشگاهها و هنرستان ها و کنسرواتورهای دنیای موسیقی سلفژ میباشد. که می بایست تمامی کسانی که در عرصه موسیقی فعالیت میکنند اعم از خوانندگان نوازندگان، اهنگسازان ، تنظیم کنندگان بر آن تسلط داشته باشند. علم سلفژ در موسیقی به دو دسته نظری و عملی تقسیم میشود:

  • بخش نظری شامل شناخت قواعد و علامتهای موسیقی برای اجرای درست و دقیق موسیقی میباشد.
  • بخش عملی شامل خواندن و تلفظ نت ها است. البته به شکل صحیح آوازی و وزن خوانی. مباح سلفژ  شامل دیکته موسیقی، صدا خوانی و وزن خوانی می باشد.

 

کلاس سلفژ چیست ؟

کلاس سلفژ برای تمامی ساز ها توصیه می شود چرا که به پرورش گوش و تشخیص دقیق عملکرد هنرجو کمک شایانی خواهد کرد. در کلاس سلفژ مباحث ریتم و فواصل به طور کلی بحث می شود. به مرور زمان مباحث تخصصی تر می شود. و در نهایت به دیکته موسیقی پرداخته می شود. روش کار در سلفژ بدین شکل است که توسط ابزاری مانند پیانو و یا کیبورد و یا سازی که بتوان صدای خالص و ژوستی را از آن استخراج نمود استفاده می کنند. این صدا باید توسط هنرجو  تقلید گردد. به نوعی همین تقلید صدای درست و اصطلاحا ژوست را می توان مرحله اول از پرورش گوش دانست.

 

مدت زمان کلاس سلفژ

مدت زمان کلاس سلفژ  متناسب با عملکرد و نیاز هر هنرجو است. اما می توان زمان تقریبی 6 ماه تا 2 سال را برای  این کلاس در نظر گرفت. پس از پایان این دوره هنرجو وارد مراحل دیکته موسیقی می شود. هنرجو باید با شنیدن قطعه ای آن را به راحتی نت نگاری نماید. و اصول ریتمیک را نیز در نگارش رعایت نماید.

 

 

کلاس آهنگسازی در کرج

آهنگسازی یکی از جذاب ترین بخش های موسیقی ست. یک نوازنده نهایتا می تواند از یک تکنوازی لذت ببرد ولی یک آهنگساز از حس خلق  یک موسیقی. هر هنرجو برای ساخت یک قطعه موسیقی نیاز به یادگیری مهارت هایی دارد. یادگیری تئوری موسیقی اولین مرحله است. پس از آن باید با هارمونی آشنا شود و مبانی هارمونی را به خوبی درک کند. پس از این دوره مقدماتی آموزش ها تخصصی تر می شوند. مراحل بعدی آموزش ساخت ملودی و ارکستراسیون است. آموزش کامل آهنگسازی و تنظیم موسیقی به صورت تئوری و عملی در آموزشگاه موسیقی خورشید کرج ارائه می شود. این دوره ها با مجرب ترین اساتید که همگی از دانش آموخته های رشته های موسیقی از برترین دانشگاه های کشور هستند برگزار می گردد.

 

 

هنرجویان عزیز می توانید برای آشنایی بیشتر با روند آموزش و نحوه برگزاری کلاس های سلفژ و آهنگسازی با حضور در آموزشگاه، از نزدیک با مشاورین ما صحبت کنید. همچنین از نحوه کار آموزشگاه خورشید و اساتید مطلع شوید و با آگاهی کامل اقدام ثبت نام نمایید.

برای راهنمایی بیشتر و رزرو تایم مشاوره­ رایگان می­ توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

یک دیدگاه بگذارید