آموزش گروه نوازی در کرج – کلاس نوازندگی در ارکستر در کرج

ارکستر مجموعه‌ای از نوازندگان است که باهم به اجرای قطعات موسیقی می‌پردازند. هر ارکستر به‌طور معمول براساس قرارگرفتن نوع و تعداد سازها در آن نامگذاری می‌شود. برای نمونه، ارکستر سمفونی بدان معناست که در آن تقریباً از تمامی سازهای موسیقی کلاسیک غربی استفاده می شود. ارکستر سمفونیک بزرگ‌ترین نوع ارکستر می باشد. ارکستر مجلسی ارکستری است که در آن از سازهای زهیِ آرشه‌ای، سازهای بادی چوبی و سازهای کوبه‌ای و سازهای کلیدی همچون پیانو استفاده می شود.

یک تیم ورزشی را در نظر بگیرید! هریک از اعضای تیم موقعیت یا نقش خاصی را برای دستیابی یک تیم به هدف خود یعنی برنده شدن در یک بازی دارد. در یک ارکستر نیز تک تک نوازندگان نقش خاصی داشته و وقتی هریک از آن‌ها در جایگاه خود، در کنار یکدیگر قرار‌گیرند، یک اثر شنیداری زیبا موسیقایی را به ارمغان خواهند آورد.

 

آموزش و تمرین در گروه نوازی

هم نوازی مقوله ای آکادمیک است. گروه نوازی نیازمند دانستن علم اجراست نه به خاطر سپردن رپرتوار. در این علم ضمن توجه بر اکول، حالت دست‌ها و پاسچر نوازنده، دانش هماهنگی موسیقیایی با گروه، سازبندی و … مورد بررسی قرار می گیرد.

در گروه نوازی اولین هدف نوازندگان دستیابی به یک تفسیر مشابه به جای برداشت های شخصی از عناصر پنجگانه‌ی ریتم، اینتروال، تمپورال، داینامیک و آگوگیک در قطعه ی مورد نظر و سپس اجرا بر اساس این تفسیر واحد است. تمامی نوازندگانی که در یک آنسامبلِ بدون لیدر قرار می گیرند برای دستیابی به یک صدای آکورد رضایت بخش و یکدست باید ابتدا از توانایی درک فرم و انواع بافت در موسیقی برخوردار باشند تا بتوانند نقاط حضور خود را با نسبت و نوانس درست در یک بافت پلی فونیک به درستی تشخیص دهند. این امر نیازمند آموزش و تمرین بسیار است. و تنها با دانستن علم نواختن یک ساز، کوک کردن و کنار هم نواختن میسر نمی شود.

در یک گروه نوازی حرفه ای گوش، مغز و چشم تک تک نوازندگان جهت ارتباط با دیگر هم نوازان تربیت می شود. نوازنده باید به طور همزمان علاوه بر ساز خودش به صدای دیگر سازهای حاضر در صحنه ی اجرا گوش فرا دهد. و با هم نوازانش ارتباط چشمی برقرار کند. چنین عملکردی در گروه نوازی، لازمه ی دستیابی به یک تفسیر واحد از قطعه‌ی موسیقی و یک اجرای بدون نقص و فارق از رفتارهای آگوگیکی ست. در آکوردهایی که توسط یک لیدر رهبری می شوند،  ارتباطات چشمی بین نوازندگان با اشارات و حرکات بدنی یک لیدر جایگزین می شود. رهبر یا لیدر علاوه بر فرمان چگونگی اجرا، در متحدسازی درجه و میزان ساز و صدای خوانندگان نقشی کلیدی ایفا می کند. 

کلاس گروه نوازی در آموزشگاه موسیقی خورشید کرج گوهردشت

کلاس گروه نوازی در آموزشگاه موسیقی خورشید در دو کلاس برای نوازندگان مبتدی و نوازندگان پیشرفته تر برگزار می شود. در این دوره ها علاوه بر آموزش کنترل داینامیک، موزیکالیته، آرتیکولاسیون، سکشن های تخصصی، بر اعتماد به نفس هنرجویان در اجرای گروهی نیز تمرکز می شود. زیرا با داشتن اعتماد به نفس بالا ، خروجی بهتری هم حاصل می شود. آموزشگاه موسیقی خورشید مفتخر است که اولین آموزشگاه برگزارکننده کلاس های گروه نوازی در استان البرز  می باشد. در این دوره ها با بهرمندی از اساتید مطرح و دانش آموخته های رشته موسیقی به آموزش و اصول نوازندگی در گروه می پردازیم.  برای کسب اطلاع بیشتر در مورد شیوه برگزاری کلاس گروه نوازی و پیوستن به گروه نوازندگان خورشید با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

یک دیدگاه بگذارید