دوره صدابرداری، ميکس و مسترينگ چه دوره اي است ؟

دوره ميکس و مسترينگ يکي از دوره هاي حوزه ساخت و تنظيم آهنگ است. در اين دوره هاي آموزشي فراگيران با کليه روش ها و تکنيک هاي مورد نياز براي ميکس کردن و مستر کردن آهنگ آشنا خواهند شد. هنرجویان به واسطه شرکت در این دوره ها مي توانند با توجه به تبحر خود در این حوزه به کسب درآمد مشغول شوند.

 

تفاوت ميان ميکس و مسترينگ چيست ؟

ميکس و مسترينگ موسيقي دو حوزه مجزا در روند تنظيم موسيقي هستند. و در بسياري موارد تمايز ميان آن ها کار بسيار دشواري است. در پروسه توليد موسيقي هر دو مرحله ميکس و مسترينگ به يک اندازه حائز اهميت مي باشند.
به طور کلي  ميکس مرحله قبل از مسترينگ است. و شامل عمليات تنظيم و ترکيب تراک های مجزا به منظور ايجاد يک فايل صوتي استريو مي باشد. مسترینگ صدا (Audio mastering) یک مرحلهٔ پس‌تولید در صنعت موسیقی است. مسترینگ در واقع اصلاح اشکالات شنیداری و افزایش کیفیت قطعه است. به نحوی که محصول نهایی در گستره متنوعی از سیستم‌های پخش از جمله تلفن همراه، داخل اتومبیل و … یکپارچگی و کیفیت خود را حفظ نماید. مسترینگ را می‌توان مرحله کنترل کیفی و همچنین دقیق‌ترین و تخصصی‌ترین مرحله در فرایند تولید یک مجموعه (آلبوم) موسیقی دانست.  . عمليات مسترينگ همچنين به ايجاد يک واحد يکپارچه در يک آلبوم کمک مي کند. در ادامه به بررسي عميق تر و تخصصي تر تفاوت هاي متعدد ميان ميکس  و مسترينگ خواهيم پرداخت .

 

میکس چیست ؟

پس از اتمام ضبط آهنگ ها به صورت مجزا يک مهندس ميکس وارد عمل خواهد شد. اولين مرحله در پروسه ميکس آهنگ برچسب گذاري و مرتب کردن آهنگ ها در گروه هاي مشابه به يکديگر مي باشد. اين آهنگ ها غالبا نرمال شده (Normalized) شده اند. یعنی آهنگ ها از نظر حجم در سطوح مشابه به هم قرار دارند و هيچ يک از آهنگ ها در مقايسه با سايرین از پيک بالاتري برخوردار نيستند. سپس متخصص ميکس (برای به دست آوردن بهترين تن صداي ممکن از هر ساز) به  EQ کردن هر کدام از ترک ها به صورت مجزا مي پردازد. در مرحله بعد با استفاده از فيلترهاي بالا و پائين صدا به حذف کليه فرکانس هاي غير ضروري مي پردازد .
EQ باعث مي شود تا آهنگ ها به صورت کاملا واضح و شفاف شنيده شوند. یعنی تن صداي هر يک از سازها به صورت کاملا متمايز و مشخص به گوش برسند.
يکي ديگر از مراحل ميکس به منظور ايجاد قابليت رديابي آهنگ ها در راستاي دريافت يک صداي کامل و گسترده اجرا مي شود. مهندس ميکس از تکنيک هاي فشرده سازي، reverb، تاخير و…برای رسيدن به زنگ و تن آهنگ هاي مورد نظر استفاده می کند. کمرنگ کردن برخي قسمت ها و صداهاي موجود در بطن آهنگ و افزودن برخي افکت ها به وسيله اتوماسيون مي تواند در راستاي کنترل احساسات جاري در آهنگ به مهندس ميکس کمک کند. يکي  ديگر از مراحل انجام ميکس گوش کردن به آهنگ از پخش کننده هاي مختلف مانند هدفون، اسپيکرهای مختلف و … به منظور رسيدن به کيفيت بالا در کليه دستگاه ها مي باشد .

 

 مسترينگ چیست ؟

مهندس مسترينگ يا همان متخصص مسترينگ نتيجه کار از خواننده و يا مهندس ميکس تحويل مي گيرد. آهنگ ها در این قسمت تغييرات عمده اي نخواهند کرد. مهندس مسترينگ با اضافه کردن برخي تنظيمات به بخش هاي پاياني هر قسمت و با استفاده از تکنيک هاي فشرده سازي، محدود کردن، و تقويت استريو به افزايش کيفيت و بهبود سطح آهنگ کمک شاياني می کند. افزودن تنظيمات مشابه به بخش هاي انتهايي آهنگ ها باعث مي شود تا تمامی قطعات یک آلبوم به سطوح مشابهي برسند. در نتيجه آلبوم مورد نظر فرم پويا به خود خواهد گرفت.
هدف اصلي از انجام عمليات مسترينگ ايجاد يک حس وفا داري در مخاطبان به واسطه برخورداري از وضوح بالا و صداي حرفه و درنهايت رسيدن به حس لذت مي باشد.
شما مي توانيد يک ميکس عالي بدون مسترينگ داشته باشيد و يا بالعکس و بتوانيد در راستاي توليد يک اثر حرفه اي که در دنياي موسيقي قابليت رقابت داشته باشد. اما مرز ميان ميکس و مسترينگ در کار هرگز نمي بايست از ميان برداشته شود .

 

دوره تخصصی صدابرداری، میکس و مسترینگ در استودیو موسیقی خورشید کرج
استودیو موسیقی خورشید کرج
دوره صدابرداری، میکس و مسترینگ

آموزشگاه موسیقی خورشید کرج اولین آموزشگاه مجهز به استودیو ضبط حرفه ای در ایران می باشد. دوره های تخصصی آموزش صدابرداری، میکس و مسترینگ در استودیو “خورشید” برگزار می شود. در طول دوره هنرجو با تمام مفاهیم تئوری و عملی لازم برای اصول صدابرداری، میکس و مسترینگ یک اثر موسیقایی آشنا می شود. و توانایی کار و کسب درآمد بر روی پروژه‌های حرفه‌ای را به‌دست می آورد.

هنرجویان عزیز می توانید برای آشنایی بیشتر با روند آموزش و نحوه برگزاری دوره های میکس و مسترینگ با حضور در آموزشگاه، از نزدیک با مشاورین ما صحبت کنید. همچنین از نحوه کار آموزشگاه خورشید و اساتید مطلع شوید و با آگاهی کامل اقدام به ثبت نام نمایید.

برای راهنمایی بیشتر و رزرو تایم مشاوره­ رایگان می­ توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

یک دیدگاه بگذارید