تنبور

بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج برای آموزش ساز ”تنبور” از مقدماتی تا پیشرفته

آموزش تنبور در آموزشگاه موسیقی خورشید کرج
بهترین آموزشگاه برای آاموزش تنبور در کرج گوهردشت

تنبور یکی از قدیمی‌ترین سازهای ایران است که جنبهٔ عرفانی و مقامی دارد. جنس کاسه و صفحهٔ آن از چوب توت و دسته‌اش از چوب گردو است. طول این ساز در بین ۷۰ تا ۸۰ سانتی‌متر و دارای سه سیم است، یکی واخوان و دو سیم اصلی. این ساز دارای چهارده پرده (دستان) و فاقد ربع پرده است. در نوازندگی این ساز دو نوع کوک رایج است. ابتدا کوک هفت دستان (برز) و دیگری کوک پنج دستان (ته رز) که نوازندگان امروزی بیشتر از کوک سیم اصلی دو (C) و سیم واخوان سل (G) استفاده می‌کنند. تنبور را با چهار انگشت دست راست و بدون استفاده از مضراب مصنوعی می‌نوازند.  تکنیک‌های دست چپ آن شبیه دیگر سازهای زهی دسته دار مانند تار و سه تار است. و مضراب‌های اصلی آن عبارتند از انواع مضراب راست، چپ و شُر و مضراب ریز،ودوتک.است

ساز تنبور از جمله سازهای کهن و قدیمی ایرانی می باشد. قدمت این ساز به حدود  تقریباً ۶۰۰۰ سال بازمیگردد. به نظر می رسد، ریشه ی بسیاری از سازهای زهی مانند تار، دوتار، سه تار، شورانگیز و دیوان به ساز تنبور برمیگردند.

آلبوم صدای سخن عشق با صدای شهرام ناظری و آهنگ‌سازی کیخسرو پورناظری و تنبور نوازی سید خلیل عالی نژاد اولین و مطرح‌ترین آلبومی است که به معرفی این ساز می‌پردازد.

 

اصول نوازندگی تنبور

این ساز مانند دوتار، سه تار و شورانگیز با کمک ناخن نواخته می شود. اما برخلاف آنها در این ساز از همه ی انگشت ها برای استفاده می شود.

ساز باید روی ران پا قرار بگیرد (اگر راست دست هستید روی ران پای راست و اگر چپ دست هستید، روی ران پای چپ). ساعد دست باید در ابتدای صفحه ساز قرار بگیرد. صفحه ی ساز نیز باید کاملا عمود به سطح زمین باشد و هیچ گونه انحنایی به خود نگیرد.

 

آموزشگاه موسیقی خورشید معتبرترین مرکز آموزش مقدماتی تا پیشرفته تنبور در کرج

بهترین آموزشگاه موسیقی برای آموزش تنبور در کرج
آموزش تنبور در آموزشگاه موسیقی خورشید کرج گوهردشت

در ابتدا، استاد مطالب عمومی و مقدماتی شامل دست گرفتن ساز و نحوه نواختن تنبور را به هنرجویان آموزش می دهد. و هنرجو سطح مقدماتی را می گذراند. پس از آن و برای دوره های پیشرفته تر، هنرجویان می توانند به تدریج با سبکهای مقامی و عرفانی در تنبور آشنا شوند.

ما در آموزشگاه موسیقی خورشید برترین اساتید آموزش تنبور کرج را گرد هم آورده ایم. در طول این دوره شما اصول نوازندگی را یاد می گیرید و هر چه بیشتر با این ساز هماهنگ می شوید. همراهی استادی ماهر در پروسه آموزشی شما ضروری است.

https://khorshidmusicacademy.ir/team/yadollah-shakeri/

 

هنرجویان عزیز می توانید برای آشنایی بیشتر با روند آموزش و نحوه برگزاری ساز تنبور با حضور در آموزشگاه، از نزدیک با مشاورین ما درخصوص انتخاب ساز صحبت کنید. همچنین از نحوه کار آموزشگاه خورشید و اساتید مطلع شوید و با آگاهی کامل اقدام به انتخاب ساز و رشته آموزشی مورد علاقه خود کنید.

برای راهنمایی بیشتر و رزرو تایم مشاوره­ رایگان می­ توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

 

یک دیدگاه بگذارید