فلوت

 بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج برای آموزش ساز ”فلوت” از مقدماتی تا پیشرفته

آموزش فلوت در آموزشگاه موسیقی خورشید کرج
بهترین آموزشگاه موسیقی برای آموزش فلوت در گوهردشت کرج

فلوت (Flute) از سازهای بادی چوبی (بی‌زبانه یا بی‌قمیش) است که برخلاف دیگر سازهای این دسته، صدای آن نه از لرزش قمیش، بلکه از نوسان هوای دمیده‌شده بر لبهٔ دهنی ساز تولید می‌شود. صدای این ساز را به رنگ آبی تشبیه می‌نمایند و آن را نوای آسمانی دانسته‌اند. این ساز جزء قدیمی‌ترین ابزار موسیقی بشر محسوب می‌شود. و قدمت برخی از انواع آن، که باستان‌شناسان یافته‌اند، به ۵۰٬۰۰۰ سال پیش می‌رسد. این ساز در ارکستر سمفونیک، از شکل آن به آسانی شناخته می شود. فلوت تنها ساز بادی ارکسترست که از پهلو نواخته می شود. صدای فلوت را در ارکستر سمفونیک اغلب همراه با صدای تیز و نافذ می شنویم. مشهورترین نوع، فلوت آبک ( Flute-a-bec) می باشد.

 

برخی از ویژگی‌های این ساز:

  • با اینکه فلوت نیز جز سازهای بادی چوبی است ولی امروزه ان را از جنس طلا می‌سازند.
  • فلوت جدید را «فلوت بوهم» می‌نامند.
  • نت این ساز را با کلید سل می‌نویسند.

 

انواع فلوت

فلوت چینی: چین را می‌توان یکی از قدیمیترین کشورها در زمینه فلوت دانست. در چین فلوتهای مختلفی وجود دارد از جمله: Dizi،  Xiao،  ، Paixiao، Koudi:

فلوت هندی (Bansuri): این نوع فلوت در کشورهای هند و پاکستان رایج است. و از چوب خیزران ساخته می شود. بر روی آن ۶ یا ۷ سوراخ وجود دارد. و به صورت اریب نواخته می شود.

اوکارینا (Ocarina): یکی از قدیمی ترین سازهای موسیقی در جهان می‌باشد. ۱۲۰۰۰ سال قدمت! گذشته آن به چین برمی گردد ولی به مرور زمان به اروپا نیز راه پیدا می‌کند. نحوه صدا دهی آن تقریباً شبیه به فلوت ریکوردر می‌باشد. جنس آن معمولاً از سفال است. ولی با پلاستیک، چوب، شیشه و فلز نیز ساخته می‌شود. تعداد سوراخ های آن چهار تا دوازده عدد می‌باشد.و صدای بسیار زیبایی دارد.

 

 

چطور فلوت ریکوردر را در دست بگیریم؟

برای شروع یادگیری فلوت، صحیح نگه‌داشتن آن بسیار ضروری است. فلوت ریکوردر را می‌توان در دو حالت ایستاده و نشسته نواخت: در روش ایستاده پاها را کمی با فاصله قرار دهید و اندکی از وزنتان را روی انگشتان پا بیاورید. اما در روش نشسته به سمت لبه صندلی بنشینید تا بتوانید تنفس را خوب و کامل انجام دهید.

کمر باید صاف و بدن بدون تنش باشد. قسمت جلوی ساز باید مستقیماً رو به بیرون باشد. ریکوردر نباید کج نگه داشته شود. زیرا نواختن نت‌های پایینی در این حالت دشوار است. ریکوردر را با زاویه ۴۵ درجه به سمت زمین نگه دارید و آرنج‌هایتان کمی از بدن فاصله داشته باشد.

دست چپ بالای ساز قرار می‌گیرد و انگشتان آن، حفره پشتی و ۳ سوراخ بالایی ریکوردر را می‌پوشانند. انگشت کوچک دست چپ آزاد است و از ساز فاصله دارد. دست راست پایین ساز و زیر دست چپ قرار می‌گیرد. از انگشت شست دست راست برای حفظ تعادل ریکوردر استفاده می‌شود. که در پشت ساز و بین سوراخ‌های ۵ و ۶ نگه داشته می‌شود. بقیه انگشتان دست راست ۴ حفره نتهای ریکوردر را می‌پوشانند.  همه انگشتان باید آرام و خمیده باشند.

 

نوازندگی با فلوت ریکوردر

برای نوازندگی با سازهای بادی، قدم اول یادگیری تنفس صحیح است. این ساز را با تنفس شکمی یا دیافراگمی می نوازند. در این نوع دم و بازدم، فقط قسمت شکم پر و خالی می‌شود و قفسه سینه و شانه‌ها بالا و پایین نمی‌روند. تنفس باید آرام و ملایم باشد. بازدم نباید پرفشار و محکم از دهان خارج شود. به نحوی اگر روی شمع آن را امتحان کنید، نور شمع تکان بخورد اما خاموش نشود. در این حالت تولید صدای ریکوردر به‌درستی انجام خواهد شد.

در نوازندگی این ساز، لب‌ها O شکل می‌شوند و نوک قطعه دهانی را لمس می‌کند؛ به‌هیچ‌وجه نباید دهانه با دندان‌ها برخورد کند. زبان پشت دندان‌های بالا قرار می‌گیرد. و هنگام نوازندگی «دووو» یا «تووو» بگویید. اگر صدای ناخواسته‌ای مانند جیرجیر یا سوت شنیدید، احتمالا سوراخ‌ها را به خوبی نپوشانده‌اید.

 

آموزشگاه موسیقی خورشید معتبرترین مرکز آموزش مقدماتی تا پیشرفته فلوت در کرج

آموزش فلوت در آموزشگاه موسیقی خورشید کرج گوهردشت
آموزش فلوت در آموزشگاه موسیقی خورشید کرج گوهردشت

ما در آموزشگاه موسیقی خورشید برترین اساتید آموزش فلوت کرج را گرد هم آورده ایم. در طول این دوره شما اصول نوازندگی را یاد می گیرید و هر چه بیشتر با این ساز هماهنگ می شوید. ممکن است در ابتدا نتوانید صدای خوبی ایجاد کنید، اما این مورد برای همه وجود دارد؛ نا امید نشوید و تمرین را ادامه دهید. همراهی استادی ماهر در پروسه آموزشی شما ضروری است.

https://khorshidmusicacademy.ir/team/fahimeh-haji-nasiri/

 

هنرجویان عزیز می توانید برای آشنایی بیشتر با روند آموزش و نحوه برگزاری ساز فلوت با حضور در آموزشگاه، از نزدیک با مشاورین ما درخصوص انتخاب ساز صحبت کنید. همچنین از نحوه کار آموزشگاه خورشید و اساتید مطلع شوید و با آگاهی کامل اقدام به انتخاب ساز و رشته آموزشی مورد علاقه خود کنید.

برای راهنمایی بیشتر و رزرو تایم مشاوره­ رایگان می­ توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

 

یک دیدگاه بگذارید