تئوری موسیقی

تئوری موسیقی آموزشگاه موسیقی خورشید کرج
تئوری موسیقی آموزشگاه موسیقی خورشید کرج

ما در آموزشگاه موسیقی خورشید کرج سعی داریم آموزش به زبان ساده تئوری موسیقی را برای هنرمندان و هنرجویان عزیز فراهم کنیم. لذا علاوه بر برگزاری کلاس های آموزش تئوری موسیقی برای علاقه مندان با اساتید مجرب، مطالب و مفاهیم این رشته را به صورت رایگان در وبسایت خورشید بارگذاری می نماییم. امید که مطالب برای شما علاقه مندان مفید واقع شود.

با کلیک بر هر یک از سر فصل های ذیل می توانید به اطلاعات جامعی دست یابید:

تئوری موسیقی چیست؟

تئوری موسیقی نظریه‌ای دربارهٔ قواعد، اصطلاحات و نحوهٔ اجرای موسیقی است. این رشته از قرن‌های گذشته ابداع شده و به‌تدریج تکامل یافته‌است. تئوری موسیقی شاخه‌ای تخصصی از رشتهٔ موسیقی است که شامل شناخت کلیهٔ قواعد، علامت‌ها و آشنایی با انواع صدای نُت‌ها، فاصله، ترکیب میزان‌ها، ضرب‌آهنگ (ریتم)، گام، و پرده‌های موسیقی است.

تئوری موسیقی به دلیل تصور روزافزون از آنچه موسیقی را تشکیل می‌دهد، اغلب به توضیح و توصیف نحوهٔ کار موسیقی‌دانان در اجرا و آهنگسازی همراه با موضوع‌های مرتبط می‌پردازد. اما در تعریف جامع‌تر،هر پدیدهٔ صوتی از جمله سکوت را نیز در بر می‌گیرد.

در دانشگاه‌ها، این رشته زیر شاخه‌ای از موسیقی‌شناسی است. این رشته اغلب به جنبه‌های انتزاعی موسیقی مانند کوک و سیستم‌های تنال، گام‌ها، مطبوعیت و روابط ریتمیک توجه دارد. علاوه بر این، مجموعه‌ای از تئوری‌هایی در مورد جنبه‌های عملی مانند: آهنگسازی و اجرای موسیقی، ارکستراسیون، تزئینات، بداهه‌نوازی و تولید صدای الکترونیکی وجود دارد. آموزش موسیقی در کشورهای مختلف متفاوت است. و در بعضی از کشورهای شرقی و ایران، آموزش «سینه به سینه» هم وجود داشته. ولی امروزه آموزش علمی و عملی و سلفژ از دروس بنیادین مراکز آموزشی است. قسمت عملی شامل خواندن و تلفظ نت ها است. و به شکل آوازی و وزن خوانی است. قسمت نظری شامل شناخت کلیه ی علامت ها و قواعدی است که در طی قرون متمادی به منظور اجرای هر چه دقیق تر موسیقی یه تدریج ابداع شده و تکامل یافته است.