بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی (زادهٔ ۲۵ آبان ۱۳۳۶ در بابل) موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، تنظیم‌کننده، نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ اهل ایران است. سبک آثار بی‌کلام او، ترکیبی از موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی پاپ است. از جمله آثار بی کلام او مانند «سبزه زار»، «آرامش قبل از طوفان»، «طوفان»، «زربا» میتوان پی برد.

آموزشگاه موسیقی خورشید کرج

زندگی‌نامه

بیژن نواختن ویولن را از سن سه سالگی آغاز نمود و در تهران زیر نظر پنج‌تن از استادان ویولن از جمله پرویز یاحقی، جهانگیر کامیان و عادل کریمی نیا به یادگیری ویولن پرداخت. او تکنیک‌های ویژه‌ای همچون بداهه سازی (و بداهه نوازی) ارکستراسیون: ترتیب و تنظیم: گام ربع پرده و غیره را آموخت. بیژن در سن هفت‌سالگی با استعداد یادگیری پیانو، گیتار، سازهای کوبه‌ای و سازهای زهی موسیقی سنتی مانند عود تار و سنتور را فرا گرفت. در یازده سالگی توانست مقام نخست مسابقه کشوری موسیقی دانش آموزان در ایران را کسب کند. او تنها چهارده‌سال داشت که یک گروه ارکستر ۳۲ نفری تشکیل داد و ساخته‌های خود را در اردوی معروف تابستانی «رامسر» در ایران اجرا کرد.

او بعد از اتمام مقطع دبیرستان به انگلستان رفت. در آنجا تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مورد علاقه اش مهندسی و نقشه‌کشی شهری ادامه داد. همچنین اجرای موسیقی و یادگیری ویولن را دنبال کرد.

بیژن در سال ۱۹۷۹ میلادی به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد. و به تحصیل در رشته موسیقی در دانشگاه ایالت تگزاس پرداخت. سپس در سال ۱۹۸۵ ساکن کالیفرنیا شد و اولین آلبوم خود را عرضه کرد.

توانایی او در نواختن همه سازهای به کار رفته در آثارش به‌جز سازهای برنجی (سازهای بادیِ فلزی) او را از نوازندگان دیگر متمایز می‌کند. سوم ژوئیه ۱۹۹۴ بیژن مرتضوی اولین هنرمند ایرانی بود که در “Greek Theater” به اجرای برنامه پرداخت. یکی از قطعاتی که بیژن در این کنسرت اجرا کرد “حماسه”(Epic) نام داشت. او این قطعه را در یازده‌سالگی ساخته بود. وی در سال ۲۰۰۹ از کشور انگلستان و در ساوت همپتون از دانشگاه سولنت دکترای موزیک دریافت کرد. هدف و نیت قلبی او، معرفی و توسعه موسیقی معاصر خاورمیانه به‌صورت آکادمیک (رشته تحصیلی) در دانشگاه‌های کشورهای غربی است.

آثار

بیژن مرتضوی با هنرمندانی مثل معین، هایده، ستار، لیلا فروهر، اندی، مازیار فلاحی و انوشیروان روحانی همکاری کرده‌است.

(برای دانلود کلیک کنید:)

 • بیژن ۱ اولین آلبوم بیژن مرتضوی بود که در سال ۱۳۶۸ منتشر شد. ترانه معروف «عاشقی چیه» در این آلبوم پخش شد.
 • بیژن ۲ در سال ۱۳۷۰ منتشر شد. این آلبوم حاصل همکاری با حسن شماعی‌زاده، صادق نوجوکی و… بود.
 • بیژن ۳ (بی‌کلام و باکلام) در سال ۱۳۷۳ منتشر شد. بیژن در این آلبوم با ترانه‌سرایانی همچون بیژن سمندر، مسعود فردمنش، هما میرافشار و… همکاری داشت.
 • کنسرت گریک تئاتر آلبومی زنده از بیژن مرتضوی که شامل قطعات اجراشده در کنسرت گریک تئاتر مثل حماسه و رقص آتش (Dance Of Fire) بود.
 • آتش روی یخ (بی‌کلام و با کلام) چهارمین آلبوم رسمی بیژن مرتضوی در سال ۱۳۷۵ منتشر شد. وی در این آلبوم با مینا جلالی، اردلان سرفراز و همایون هوشیارنژاد همکاری کرد.
 • بوی خوش عشق پنجمین آلبوم رسمی بیژن مرتضوی که در سال ۱۳۷۷ انتشار یافت که اکثر قطعات آن بی‌کلام بود.
 • آواز خاموش ششمین آلبوم رسمی بیژن مرتضوی می‌باشد که در سال ۱۳۷۹  منتشر شد
 • یه قطره دریا هفتمین آلبوم رسمی بیژن مرتضوی است که در سال ۱۳۸۲ منتشر شد و ۶ موزیک ویدیو دارد.
 • به‌من چه هشتمین آلبوم رسمی بیژن مرتضوی که در سال ۱۳۸۵ منتشر شد که تمامی اشعار آن از ایرج جنتی عطایی و آهنگ‌ها از بیژن مرتضوی است.
 • موسیقی و من نهمین آلبوم بیژن مرتضوی در سال ۱۳۸۹ توسط منتشر شد. آهنگ‌های «نور و بوسه» و «موسیقی و من» قبلاً به‌عنوان تک‌آهنگ و نماهنگ منتشر شد.
 • پرواز ققنوس دهمین آلبوم بیژن مرتضوی که به‌عنوان آلبوم کوتاه در سال ۱۴۰۰ منتشر شد. این آلبوم ۴ ترانه دارد:
 • کمپ رپ (ویولن رپ) این آلبوم به همراه تیم قدر و مازیار فلاحی نواخته شد. که حاوی قطعات بی‌کلام و باکلام می‌باشد.

آموزشگاه موسیقی خورشید کرج